Jedzenie na spływ kajakowy. Jakie wybrać?
Zgromadzenie prowiantu jest nieodłącznym etapem przygotowań do spływu kajakowego. Najlepszym rozwiązaniem jest zabranie takiej ilości pożywienia, by w całości zostało skonsumowane po drodze i nie było potrzeby jego przywożenia po zakończonym spływie. Żywność powinna być odpowiednio zabezpieczona przed zmoczeniem oraz innymi niebezpieczeństwami. Ponadto należy dobrać taki prowiant, by dostarczał dużych porcji energii, potrzebnych do regularnego wiosłowania przez cały czas trwania spływu. Żywność powinna być zastrzykiem energii, podładowywać siły oraz dostarczać składników niezbędnych do aktywnej pracy całego organizmu.
Co zabrać, a z czego zrezygnować podczas spływu
Oczywiście żywność zabierana na spływ kajakowy powinna być lekka. Nie zalecamy zabierania z sobą dużych zapasów żywności konserwowej lub puszkowanej. Każdy dodatkowy ładunek będzie miał wpływ na stabilność kajaku w czasie podróży. Nie warto też zabierać z sobą posiłków wymagających podgrzania. Będzie to w zasadzie niemożliwe w czasie pokonywania trasy.
Najlepszym wyborem jest suchy prowiant. Jest łatwy w czasie przechowywania, lekki i często nie zajmuje wiele miejsca. Jego spożywanie nie trwa długo i często nie wymaga organizowania przerwy w spływie, ani tym bardziej wychodzenia z kajaku.
Polecane przekąski i prowiant na spływ kajakowy
Warto przygotować sycące kanapki, w których znajdą się dodatki dopasowane do aktualnej aury pogodowej. Zamiast plastrów szynki lepiej posmarować pieczywo pasztetem, dodać ser żółty i świeże warzywa. Białe pieczywo będzie w tym przypadku najbardziej sycące i energetyczne. Dobrym dodatkiem będzie też pasta jajeczna lub jako gotowane, a także wysoce przetworzone rodzaje mięs - na przykład kabanosy. Posiłek taki dostarczy energii potrzebnej na kilka godzin wiosłowania.
Sycącym dodatkiem kulinarnym są też banany. Zawierają dużą ilość szybkoprzyswajalnych cukrów, które natychmiast uzupełnią zapotrzebowanie na energię. Banany są też łatwe w transporcie i przechowywaniu. Zachowują świeżość przez wiele dni, a ich konsumpcja trwa bardzo krótko.
Doskonałym uzupełnieniem są także batoniki energetyczne, w których składzie znalazły się witaminy i mikroskładniki, a często także dodatki w postaci suszonych owoców i orzechów. Odrobina czekolady również nie zaszkodzi. Ich zaletą jest niewielka objętość, dużo kalorii oraz możliwość zjedzenia na dwa-trzy ukąszenia.
Ponadto na spływ warto pomyśleć o zabraniu z sobą: herbatników, sucharków, wafelków, czipsów naturalnych, paluszków, czekolady, mieszanek bakalii.
Jak przechowywać prowiant na kajak?
Największym zagrożeniem czyhającym na nasz prowiant jest oczywiście woda. Żywność powinna być zabezpieczona przed wpadnięciem do wody oraz przed zachlapaniem. Warto wszystkie produkty umieścić w opakowaniu foliowym, a w przypadku kanapek sięgnąć także po dedykowane do tego woreczki hermetyczne.
Jeśli zdecydowaliśmy na przygotowanie potraw ciepłych, wówczas należy umieścić je w dobrze zabezpieczonym termosie lub innym pojemniku termicznym. Warto unikać pojemników o rozbudowanej konstrukcji i sposobie otwierania. Im prostszy w obsłudze jest dany pojemnik - tym lepiej.